Емоцията Дъблин и Северна Ирландия, част III
Ден трети
Сутришното слънце в Дъблин обещаваше един приятен декемврийски ден. За първи път не бързахме толкова, от както бяхме дошли в Ирландия. Направихме лежерна закуска в нашия апартамент и скоро се отправихме на разходка. Бяхме си набелязали още няколко обекта, които не успяхме да посетим в първия ни ден от пристигането. Запътихме се пеша към Катедралата Сент Патрик /St. Patrick’s Cathedral/. Пътят ни отведе пред една много красива сграда на улица Доусън /Dawson str./ – Mansion House. По-късно разбрахме, че това е резиденцията на лорд-кмета на града. Той се избира веднъж годишно измежду членовете на Общинския съвет от самите членове на Съвета. Сградата беше толкова красиво и естествено веднага започнахме със снимките.

След малко бяхме пред Катедралата Свети Патрик, носеща име на патрона-закрилник на града. Тя е най-големият храм в Ирландия, датиращ от 12 век. Според легендата катедралата е построена до естествен извор, където Свети Патрик извършва кръщелни церемонии. 17 март се празнува като Ден на Свети Патрик (това е денят на смъртта на покровителя на Ирландия), като държавен празник. Към катедралата има огромен двор, оформен като парк. Храмът е построен в неоготически стил, а украсата датира от викторианската епоха.

Масивната й западна кула датира от 1370 г и притежава една от най-големите камбанарии в Ирландия. Платихме входна такса и влязохме. Бяхме впечатлени от огромните прозорци, изкусните резби върху дървени мебели, високи сводове, орган. Подът беше украсен с пъстра мозайка в сложни фигури.

В Катедралата е гробницата на Джонатан Суифт, автор на „Пътешествията на Гъливер”. Известният писател някога е бил декан на Катедралата Свети Патрик и е погребан вътре в непосредствена близост до любимата му Стела (Естер Джонсън).

Въпреки това, в катедралата Свети Патрик липсва едно нещо, което прави църквата катедрала – епископ. Седалището на архиепископа на Дъблин всъщност е в Катедрала Христовата Църквата /Christ Church/ , която е официална катедрала на Дъблин. Направихме си снимки пред един от символите в катедралата- старинна врата с дупка. Според легендата лорд Кидаре сложил ръката си в дупката за да се ръкува със своя враг лорд Ормонде. Е, и ние се ръкувахме през нея символично, за скрепяване на нашето приятелство.

Скоро излязохме от Катедралата Свети Патрик и се отправихме към Христовата църква, за да я видим и на дневна светлина. Сега, огряна от слънцето изглеждаше по-приветлива и не толкова сковаващо тържествена, както снощи. Красив каменен мост свързва храма със Залата на синода. Днес тук се помещава „Дъблиния“, Dublinia. Той е Музей на викингите. Представлява Археологически музей, който разказва за древната история на Дъблин и околностите.

Но стига толкова духовност. Стана обедно време и ние се отправихме към прословутия квартал Темпъл бар /Temple bar/ / около 350метра/. Районът е дом на най-старата ирландска кръчма „The Brazen Head“, открита през 1198 година. На някои места можете да опитате повече от 600 вида бира, донесени от цял свят.
Самият квартал излъчваше някаква ведра атмосфера, незнам дали заради многото млади хора, които виждахме наоколо или слънчевото време способстваше за това.

Влязохме и в култовия Temple bar, от чието име е и славата на квартала.

Коледната украса в него сякаш ни обгърна от всякъде, хората се бяха събрали на по питие и сладка приказка, а музикант лекичко допълваше настроението с приятни акорди.

Намерихме друг ресторант в близост и се насладихме на вкусна ирландска храна, бира и уиски. Знаехме, че ще е по-добре да бяхме дошли тук за прощална вечеря, но сутринта ни предстоеше ранен полет за България.

Сега беше ред да отдадем заслуженото и на северната част на града и се отправихме към главната търговска улица О’Конъл.
O’Connell Street или O’Connell е най -важната транспортна артерия в Дъблин . Ширината й е около 50метра, а дължината – около 500 метра. Първоначално се е наричала улица Дрогеда, след това улица Саквил, а след 1924 г. е кръстена на Даниел О’Конъл , национален лидер на Ирландия през първата половина на 19 век. Паметникът О’Конъл, издигнат през 1882 г., е в дъното на улицата, с лице към моста О’Конъл.

Улица О’Конъл, разположена в сърцето на Дъблин , е част от гигантска транспортна артерия, датираща от 18 век. По улицата има много търговски центрове и красиви сгради. На външен вид прилича на Шанз Елизе в Париж. Една от най-важните забележителности по улицата е така наречената Дъблинска игла. Тя е построена през 2003 година и достига височина от 121,2 метра, докато диаметърът на основата на конструкцията е 3 метра. Структурата постепенно се стеснява и завършва с шпил. Дъблинската игла е инсталирана на мястото на взривения през 1966 г. паметник на британския адмирал Нелсън. Статуята е унищожена от членове на терористичната организация IRA. Официалното й име е „Паметник на светлината”.
Другата сграда-символ на улица О’Конъл е сградата на Главната поща /General Post Office/. Тя е построена през 1818г. и е последната известна сграда в грузински стил, построена в Дъблин. По време на Великденския възход през 1916 г. пощата е седалището на бунтовниците. По време на боевете сградата е силно повредена от пожар, оцеляла е само фасадата на сградата. Сега е музей и е символ на ирландската независимост.

Направихме бърз шопинг по магазините и се уговорихме, която първа приключи с пазаруването да хареса бар и да каже на останалите. Към 17ч. вече знаех къде е сборния пункт с момичетата и пътьом минах по един от култовите мостове над река Лифи- Ha’penny Bridge.

Koгaтo e пocтpoeн пpeз 1816 г., На’реnnу e бил пъpвият жeлeзeн мocт нaд peĸaтa. Преди да бъде построен мостът Хапени, през Лифи е имало седем ферибота, управлявани от Уилям Уолш. Фериботите са били в лошо състояние и Уолш бил информиран, че трябва да ги поправи или да построи мост. Уолш избрал последния вариант и му е било дадено правото да извлича такса от хапени /половин пени/ от всеки, който я пресича за 100 години. Toзи cĸpoмeн чyгyнeн мocт нaд peĸa Лифи ce e пpeвъpнaл в cимвoл нa Дъблин c бoгaтo yĸpaceния cи дизaйн и cтapи лaмпи. През 2001 г. броят на пешеходците, които ежедневно използват моста, е 27 000. Мостът е затворен за ремонти през 2001 г. и е отворен отново през декември 2001 г. с оригиналния си бял цвят. През 2012 г. градският съвет на Дъблин премахна над 300кг. любовни катинари от моста Ха’пени и близкия мост Милениум и постави надписи с молба хората да не слагат повече катинари на моста. На 19 май 2016 г. двестагодишнината от моста беше отбелязана със символично шествие.

Като говорим за мостове, другият емблематичен такъв в Дъблин е мостът на Самюел Бекет. Той беше първият мост, по който минахме след слизането си от летищния автобус по пътя ни към нашия апартамент. Веднага ме впечатли със своето изящество и подобен на арфа вид. Представлява въжен мост от 2009 г. с дължина 128 метра и широка 48 метра. Интересното е, че частите за моста са направени в Холандия и транспортирани до Ирландия. Мостът се ползва от автомобили и пешеходци и се работи по прокарване на трамвайни линии.

До тук ви разказах какво успяхме да видим за тези три дни в Дъблин и в Северна Ирландия. Естествено оставихме си доста обекти „ за следващия път” – Старата дестилерия на Jameson (Old Jameson Destillery), Складът на пиво Гинес (Guinness Storehouse), Музей на писателите (Dublin Writers Museum), Национален музей на Ирландия (National Museum of Ireland, Дъблиния и Светът на викингите (Dublinia & Viking World).
За финал искам да споделя с вас няколко думи за ирландското уиски, на което имахме удоволствие да се насладим тези няколко дни. Историците са съгласни, че произвеждането на уиски е започнало в Ирландия. Първото писмено сведение датира от 1172. Няма точни данни кога е пренесено в Шотландия – първият писмен източник сочи 1494. Факт е обаче, че всеки шотландец ще ви каже, че макар Ирландия да е призната за негова родина, то Шотландия е страната, извоювала му славата и съвършенството на които уискито се радва и днес. Съществува хипотеза или по-скоро легенда, че св. Патрик – патрона на Ирландската католическа църква, е отворил очите на келтските хора от острова, когато ги е посетил с цел покръстване през 432г. след Хр., защото оттогава датира наименованието „Uisge Beatha“ (вода на живота). От думата „Uisge“ най-вероятно произлиза и днешното „уиски“ (whisky). Irish whisky означава, че е отгледано и дестилирано в Ирландия. За разлика от произведеното в Шотландия обаче, минава през тройна дестилация и е с малко по-сладък вкус заради факта, че бъчвите, в които отлежава, преди това са съхранявали шери или ром. В местните пъбове имаше различни марки уиски, някои от тях дори не сме чували в България, както имаше и около 7 вида Jameson. Едно малко питие е 40ml. Затова си имахме нещо като наша парола: “Кво ще пием?”, а тези от нас, които вече си бяха поръчали казваха на останалите „ Поискайте си едно малко от 5,20 /евро/”.

Така завършвам този мой разказ, който посвещавам на моите приятелки, с които споделих това вълшебно пътуване. Да са ми живи и здрави и да създаваме още спомени заедно!
I am not positive the place you are getting your information,
however good topic. I needs to spend a while learning
more or working out more. Thank you for fantastic information I used to
be in search of this information for my mission.